Clicky

متن فراخوان :

 
1.  مقدمه
نظر به اهميت ترويج مسابقات طراحي معماري و شهرسازي، ايجاد رقابت سالم ميان طراحان معماری، شهرسازي و رشته هاي وابسته و در نتيجه نيل به معماري و شهرسازي كارآمد متناسب با فرهنگ، اقليم و محيط زيست، شرکت نوسازی و عمران اکباتان در نظر دارد طراحی معماری نمای پروژه برج های دوقلوی اکباتان واقع در اردبیل را به شرح زیر به مسابقه بگذارد.
 
2.  موضوع مسابقه:
پروژه موسوم به برج های دوقلوی اکباتان، هم اکنون در شهر اردبیل، میدان ولایت،  اتوبان میلاد شرقی و در محدوده مختصات جغرافیایی "2 '13 °38 شمالی و "34 '18 °48 شرقی در حال ساخت و سازه 6 طبقه آن اجرا شده است. هرچند کلیه مدارک فعلی پروژه از جمله نماها تکمیل هستند، اما با توجه به حساسیت برگزارکننده مسابقه و اهمیت بالای کیفیت طراحی نمای نهایی، تصمیم به تغییر طرح موجود و برگزاری این مسابقه با موضوع طراحی معماری نمای این پروژه گرفته شده است. پروژه مجموعا دارای 19 طبقه و 61.2 متر ارتفاع است (با احتساب جان پناه بام). هر برج شامل 2 طبقه زیرزمین، 1 طبقه تجاری، 1 طبقه انبار و 15 طبقه مسکونی است. نقشه های فعلی و مدارک مورد نیاز به پیوست ارائه شده است. خاطرنشان می سازد استفاده از نقشه ها و مدارک فوق الذکر، صرفا جهت بهره برداری به منظور شرکت در مسابقه بوده و هرگونه استفاده از این مدارک به هر منظوری جز شرکت در این مسابقه مجاز نمی باشد.
 
3.  نوع مسابقه:
این مسابقه از نوع مسابقة طراحي تفصيلي است كه براي دست يافتن به طرح نمای برج ها انجام می گيرد و نتيجة آن، علاوه بر ايدة طرح، مبين عناصر طرح، روابط آنها با يكديگر و با محيط و زمين باشد، به نحوي كه بر اساس آن بتوان طرح را به تمامت دريافت و نقشه هاي جزئيات اجرايي را بر مبناي آن تهيه كرد.
 
4.  دامنه شركت كنندگان:
این مسابقه از نوع آزاد ملي است كه محدوديتي براي شركت كنندگان نداشته و همة جامعة اهل فن اعم از دانشجویان معماری و نیز مهندسین معمار را در سطح ملي در بر می گيرد.
 
5.  موقعیت و مشخصات سایت:
·        نشانی: اردبیل- میدان ولایت- اتوبان میلاد شرقی – پروژه برج های دوقلوی اکباتان.
·        موقعیت قرارگیری، نقشه های موجود مورد نیاز و به انضمام تصاویر هوایی از سایت پروژه به پیوست ارئه شده است.
 
6. ارکان مسابقه:
6-1- برگزار کننده:  برگزار کننده مسابقه، شرکت نوسازی و عمران اکباتان است که از سال 1354 فعالیت خود را با هدف تولید انبوه مسکن و همچنین احداث پروژه منحصر به فرد واحدهای شهرک اکباتان در غرب تهران آغاز نمود. این شرکت در سال 1371با نام شرکت ایجاد محیط فرهنگی، هنری و ورزشی کشور و درسال1373 با تغییر وضعیت، با نام شرکت نوسازی و عمران اکباتان(سهامی خاص) به فعالیت خود در زمینه ساخت و ساز مسکن ادامه داد. شرکت نوسازی و عمران اکباتان در زمینه ساخت و ساز، دارای پیشینه ای طولانی است و با استفاده از تجارب عملی حاصل از احداث شهرک اکباتان تهران، در بسیاری از پروژه های دیگر به شکل های مختلف از قبیل سرمایه گذاری مستقیم، مشارکت، پیمانکاری و مانند آن حضور فعال و موثر داشته است. این شرکت در حال حاضر عضو اصلی انجمن بتن ایران و عضو انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران می باشد.
6-2- مدیر مسابقه: جناب آقای مهندس ایمان محمدی
6-3- مشاور علمی: جناب آقای مهندس میثم امیرسادات
6-3- جامعة شركت كنندگان: دانشجویان و مهندسین معمار اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی.
6-4- هیات داوران (بر اساس حروف الفبا):
·        جناب آقای مهندس علیرضا جاوید
·        جناب آقای مهندس مجید جودی
·        جناب آقای مهندس حمیدرضا سهرابی
·        جناب آقای مهندس امیر فرجامی
·        جناب آقای مهندس عبدالرضا گلپایگانی
 
7.    مراحل و نحوة داوري و معیار های ارزشیابی:
·        مسابقه يك مرحله اي خواهد بود و داوري آن در يك مرحله صورت می گيرد.
 
7-1 معیار هاى داوری:
·        میزان تطابق با اهداف، برنامه ها و بودجه پروژه.
·        میزان تحقق‌ پذیری پروژه (اقتصادی و اجرایی به لحاظ فنی و مهندسی) و ارائه جزئیات مربوطه.
·        میزان مطابقت با استانداردها و مقررات ملی ساختمان، ضابطه شماره 714 سازمان برنامه و بودجه کشور، ضوابط شهرداری و طرح تفصیلی اردبیل.
·        میزان هماهنگی با اقلیم، سایت و بستر طرح.
·        میزان تطابق با ارکان توسعه پایدار و توجه به مجموعه عوامل محیطی و‌ زیستی.
·        میزان بهره‌ گیری از مصالح و معماری بومی.
·        میزان بهره‌ مندی از فناوری های نوین.
·        میزان نوآوری و ابداع در طراحی نمایی برای مجموعه که به‌ عنوان الگو در منطقه معرفی شود و انتقال‌ دهندۀ پیام روشنی به مخاطبان باشد.
·        توجه به طول عمر بنا.
·        پاسخ گویی خلاقانه در تطبیق و تلفیق معیارهای اشاره شده.
·        ارائه جزئیات اجرایی لازم و نحوه اتصال عناصر الحاقی و مصالح به نما در مقیاس مناسب.
7-2  فرایند داوری:
گام اول: هر داور به آثار ارسال‌ شده بر مبنای قضاوت خود نمره ای از صفر تا 100 خواهد داد و بر این اساس و با میانگین گیری نمرات داوران، پنج اثر برتر به‌ عنوان آثار فینالیست مسابقه برگزیده خواهند شد.
گام دوم: پس از مشخص‌ شدن پنج رتبه نخست مسابقه که در گام اول مشخص شدند، به‌ منظور ارزیابی نهایی و دقت نظر بیشتر در معرفی رتبۀ اول مسابقه، این پنج اثر بین داوران مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت، سپس امتیازدهی نهایی با میانگین گیری نمرات داوران انجام خواهد شد؛ در پایان، رتبۀ اول و دوم و سوم مسابقه بر اساس بیشترین امتیاز اخذ شده اعلام می‌شوند و مورد تقدیر قرار می‌ گیرند.
تبصره 1: در صورت اخذ امتیاز مشترک بین آثار در سه رتبۀ اول، امتیاز دهی مجدد بین آن آثار که دارای امتیاز مشترک شدند، برای تعیین رتبۀ اول یا دوم یا سوم انجام خواهد شد. در هر صورت این مسابقه رتبۀ مشترک نخواهد داشت.
تبصره 2: مدیر مسابقه گزارش مکتوب فرایند داوری را تا 72 ساعت پس از پایان فرایند داوری گام دوم، تهیه خواهد کرد. سپس این گزارش برای تمام داوران مسابقه ارسال خواهد شد. گزارش مدیر مسابقه در هنگام اعلام نتایج مسابقه منتشر خواهد شد.
 
8.  شرایط و ضوابط شرکت در مسابقه:
·        شرکت کنندگان به صورت فردی و یا گروهی (تا حداکثر 5 نفر) می توانند در مسابقه شرکت کنند.
·        هر شرکت‌ کننده تحت هر عنوانی تنها مجاز به ارسال یک اثر است.
·        این مسابقه در هر شرایطی دارای یک برنده برای هر کدام از سه رتبۀ اول خواهد بود؛ همچنین هیچ دو نفری با رتبۀ مشترک اعلام نخواهد شد.
·        عناصر طرح باید به‌ صورت اختصاصی برای این مسابقه طراحی‌ شده باشد؛ همچنین پیش از اعلام رسمی مسابقه در هیچ رسانه‌ ای اعم از دیجیتال و کاغذی منتشر نشده باشد؛ و در هیچ مسابقه یا جایزه ای شرکت نکرده باشد.
·        شرکت در این مسابقه با ثبت‌ نام در مدت‌ زمان تعیین‌ شده و ارسال فرم ثبت نام به دبیرخانه مسابقه از طریق وب سایت، پست الکترونیک، فکس و یا مراجعه حضوری به دبیرخانه مسابقه امکان‌ پذیر است.
·        شیت‌ های ارسال‌ شده باید فاقد نام و نام خانوادگی طراح باشند و در صورت درج نام طراح، اثر مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
·       سه رتبه برتر برنده جوایز ، حق هرگونه استفاده و انتشار چاپی و دیجیتالی و برگزاری نمایشگاه از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی خود برای شرکت نوسازی و عمران اکباتان قائل می‌ شود.
·        برگزار کننده در مورد عقد قرارداد با اشخاص حقیقی یا حقوقی جهت تهیه نقشه های اجرایی و مدارک تکمیلی مورد نیاز طرح برتر با توجه به نقشه های ازبیلت سازه و شرایط پروژه، مختار است و انتخاب به عنوان طرح برتر، هیچگونه حقی از این بابت برای صاحب اثر ایجاد نمی کند.
·        عدم رعایت هر یک از موارد فوق در هر زمان که مشخص شود تخلف محسوب شده و اثر متخلف توسط دبیرخانه مسابقه در هر مرحله و زمان از فرایند مسابقه حذف خواهد شد.
 
9.    مدارک مسابقه:
1-9           شرکت‌ کنندگان، آثار خود را در قالب حداکثر سه شیت 70*100 سانتی‌ متر به‌ صورت عمودی طراحی و فایل آن را ارائه نمایند. ارائه نسخه فیزیکی و چاپ شده اختیاری بوده و در صورت تمایل به تحویل نسخ فیزیکی، حداکثر سه شیت (فوم برد) 70*100 سانتی‌ متر، برای هر اثر ارائه شود.
2-9           مدارک مورد درخواست:
2-2-9   نماهای پروژه با مقیاس مناسب (از هر بنا چهار نما و از محدوده الحاقی برج ها، دو نما) ارائه شود.
2-2-10   تصاویر خارجی شامل:
·        حداقل چهار تصویر روز و چهار تصویر شب از هر برج به نحوی که در مجموعه تصاویر مختلف پروژه، پرسپکتیو و تمامی وجوه پروژه قابل درک باشد.
·        تصاویر کلی از سایت پلان مجموعه.
·        پرسپکتیو دید انسانی محوطه.
·        پرسپکتیو دید انسانی نما.
3-2-9   نمودارهای عملکردی و تشریحی در صورت لزوم.
4-2-9   درج توضیحات مربوط به بیان مسئله، سناریوی طراحی، مفهوم و ایده های کلی طرح، هدف و راهبرد های طراحی، معرفی مواد و مصالح به کار رفته در طرح، با حداکثر ۵۵۰ کلمه به زبان فارسی روی شیت ها در صورت لزوم.
5-2-9   تهیه یک ویدئو به مدت حداکثر 5 دقیقه در ابعاد ۱۹۶۲*۱۲۶۰ پیکسل به‌ صورت افقی که در آن به‌ صورت صوتی و تصویری به توضیح طرح پرداخته شده باشد، پیشنهاد می شود. تهیه این ویدیو به صورت اختیاری است. تصویر باید تنها از مدارک طرح و مشخصات مربوط به آن باشد و نه از سیمای اشخاص و یا اسامی یا لوگوی شرکت کنندگان. هر نوع اشاره به مشخصات شرکت کنندگان مسابقه در این کلیپ، به هر نحوی از انحا تخلف محسوب می شود.
 
10.  پاداش و جوایز مسابقه:
·        رتبه اول: 500 میلیون ریال+ لوح تقدیر.
·        رتبه دوم: 300 میلیون ریال + لوح تقدیر.
·        رتبه سوم: 200 میلیون ریال + لوح تقدیر.
·        علاوه بر رتبه های اول تا سوم، به طرح های برگزیده ی چهارم تا دهم از دید هیات داوران، لوح تقدیر شرکت در مسابقه اهدا خواهد شد.
 
11.   تقویم مسابقه:
زمان آغاز ثبت نام فراخوان: 19 شهریور ماه ۱۴۰1.
زمان مجاز ارسال مدارک: 29 مهر ماه 1401، تا ساعت ۲۴ (مهلت ارسال طرح‌ ها، تمدید نخواهد شد).
فرایند داوری: 15 آبان  ماه 1401.
اعلام نتایج داوری: 22 آبان  ماه 1401.
نتایج داوری و اهدای جوایز طی مراسمی در سالن کنفرانس شرکت نوسازی و عمران اکباتان برگزار خواهد شد.
امکان ارسال مدارک به دبیرخانه مسابقه، از تاریخ 19 شهریور ماه  1401 وجود خواهد داشت.
 
       12.  اسناد مورد نیاز جهت ارسال به دبیرخانه:
·        فرم ​​​​​​​ثبت نام. پس از تحویل فرم ثبت نام به دبیرخانه مسابقه، طی فرایندی برای هر شرکت کننده یک کد ارسال خواهد شد که به منزله نهایی شدن ثبت نام ایشان تلقی می شود.
·        شرکت‌ کنندگان باید فایل شیت های تصاویر و پوستر ها و رندرهای خود را با کیفیت 300 dpi با فرمت (JPG)، فایل های ویدیویی با فرمت (MP4)، فایل نقشه های مورد نیاز با فرمت(DWG)  و فایل های سه بعدی را با فرمت 3ds)) تهیه و ارسال نمایند. تنها کد ارسالی برای شرکت کننده بر روی جلد لوح فشرده درج شود.
·        کلیه اسناد و مدارک مسابقه مندرج در بند 9، می بایست در قالب یک حلقه لوح فشرده به دبیرخانه مسابقه ارسال شود. قالب و فرمت اصلی شیت ها که محل درج کد ثبت نام و لوگوی مسابقه را در بر دارد، از وب سایت مسابقه، قابل دانلود است.
·        هیچ گونه نام و امضا و مشخصاتی از شرکت کنندگان نباید بر روی شیت های ارائه شده درج شود، تمامی مشخصات شرکت کنندگان تنها در فرم های ثبت نام ارائه گردد.
 
13.   پرسش و پاسخ:
پرسش‌ های متقاضیان شرکت در مسابقه از تاریخ 19 شهریور ماه 1401 لغایت 15 مهر ماه 1401 از طریق یکی از راه های تماس با دبیرخانه پاسخ داده خواهد شد.
 
14.  دبیرخانه مسابقه:
رئیس شورای سیاستگذاری: جناب آقای مهندس خواجه دلوئی.
مدیر مسابقه: جناب آقای مهندس محمدی.
امور هماهنگی: جناب آقای مهندس دربندی.
تماس با دبیرخانه برگزاری مسابقه، در روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8:00 تا 15:30 و به یکی از روش های زیر امکان پذیر است:
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان چهل شاهد، خیابان رستگاران، پلاک 9، شرکت نوسازی و عمران اکباتان، طبقه سوم، معاونت فنی و اجرایی.
شماره تماس: 4 – 88775690، داخلی 114
شماره واتساپ:09379051324
آدرس پست الکترونیکی: Info@ekbatan.ir
آدرس وب سایت مسابقه: WWW.EKBATAN.IR​​​​​​​

دریافت فایل ها